Czarek Samuel K.

poniedziałek, 24 września 2012

Jom Kipur 5773


Jutro po zachodzie słońca zaczyna się wraz z dziesiątym dniem miesiąca tiszri Jom Kipur, Święto Pojednania, Dzień Przebłagania. To najświętszy dzień roku.

Poprzedza go Erew Jom Kipur - dzień przeznaczony na ostateczną analizę swojego postępowania w minionym roku. Proces analizy przebiega przez wszystkie dni pomiędzy Rosz haSzana a Jom Kipur (Dziesięć Dni Skruchy, Straszne Dni) a ten dzień stanowi jego podsumowanie.

Jom Kipur jest dniem całkowitego postu. Post w Jom Kipur jest jedynym postem nakazanym w Torze (Wajikra 23:27). Post zaczyna się na godzinę przed zachodem słońca rozpoczynającym święto.

Ograniczenia, które obowiązują w Jom Kipur: Nie wolno jeść i pić (także płukać ust). Nie wolno się myć. Nie wolno stosować żadnych kosmetyków - wynika to z zakazu smarowania jakiejkolwiek części ciała. Nie wolno nosić skórzanego obuwia. Nie wolno mieć kontaktów seksualnych.
Ograniczenia te ulegają zawieszeniu wobec konieczności ratowania ludzkiego życia. Także osoby chore, których życie mogłoby być zagrożone przez przestrzeganie postu, muszą jeść i pić podczas Jom Kipur. Post nie dotyczy dzieci do ukończenia 9 lat życia.

Gemar Tow. Obyś był ostatecznie zapisany w Księdze Życia na dobre.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz